CZYTELNICTWO miejskie

miejska biblioteka publiczna im. poli gojawiczyńskiej

1 494

Liczba użytkowników w 2023r. 

41 405

Liczba wypożyczeń książek w 2023 r.

3 863

Liczba wypożyczeń czasopism nieoprawnych w 2023 r.

2 465

Liczba wypożyczeń audiobooków w 2023 r.

Dotacja podmiotowa dla Biblioteki Publicznej w 2023 r.:

440 000

+4,76%

do roku 2022

oferta publikacji online




Mieszkańcom Podkowy Leśnej, którzy należą do grona Czytelników Biblioteki podkowiańskiej umożliwiono w 2023 r. dostęp do publikacji, audiobooków i ebooków przy użyciu platformy EmpikGo. 

Do dyspozycji Czytelników przekazano ofertę obejmującą:

Grafika "Empik go".

wydarzenia

Spotkania autorskie 

Prowadzone przez Dorotę Skotnicką - Dyrektor Biblioteki podkowiańskiej, zorganizowane wspólnie z CKiIO 

Anna Kalinowska -  dr nauk przyrodniczych, ponad ćwierć wieku prowadziła na Uniwersytecie Warszawskim Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem. Ekspert Światowej Unii Ochrony Przyrody ( IUCN) i autorka książek popularyzujących ekologię. W 2022 laureatka, Zielonego Orła Rzeczpospolitej za wieloletnią edukacja w dziedzinie ochrony klimatu, a w poprzednich latach wielu innych wyróżnień za działania na rzecz ochrony środowiska.

Zdjęcie przedstawia dr Annę Kalinowską z plakatem promującym jej spotkanie autorskie.

Katarzyna Gacek - pisarka i autorka scenariuszy, która w duecie z Agnieszką Szczepańską opublikowała trzy kryminały: bestsellerowy "Zabójczy spadek uczuć", "Zielony trabant", „Dogrywka".  Katarzyna Gacek jest również autorką scenariuszy do seriali: „Anna Maria Wesołowska” , „Przeznaczenie” oraz  „Unia serc”. Wspólnie  z Magdaleną Nieć i Adamem Wojtyszko napisała scenariusz filmu dla młodych widzów „Za niebieskimi drzwiami” według powieści Marcina Szczygielskiego pod tym samym tytułem. 

Grafika promująca książkę Katarzyny Gacek.

Premiera odbyła się w listopadzie 2016. Film spotkał się z fantastycznym przyjęciem krytyków oraz pobił rekord frekwencji, stając się najchętniej oglądanym polskim filmem dla dzieci i młodzieży. Z Markiem Kamińskim napisała przygodową książkę dla dzieci „Marek i czaszka jaguara”, która ukazała się nakładem wydawnictwa ZNAK EMOTIKON we wrześniu 2017 r.

Z Podkową Leśną związana od urodzenia. Mieszkała tutaj do jedenastego roku życia, tutaj skończyła szkołę podstawową, przez wiele lat brała udział w ruchu „Świetliki” zorganizowanym przez księdza Leona Kantorskiego. Również w Podkowie osadziła akcję swojej najnowszej książki, kryminału „W jak morderstwo”, który ukazał się w grudniu 2018 roku nakładem wydawnictwa Oficynka.

Pierwsze na podstawie książki o tym samym tytule pn.: “Ciekawe co będzie jutro…” w Przedszkolu Miejskim im. Krasnala Hałabały.

Drugie pn.: “Zbój, Mruk i reszta, czyli nasi bracia mniejsi w książkach Renaty Piątkowskiej” w Szkole Podstawowej nr 2 im. św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską.

Renata Piątkowska jest znaną i cenioną autorką książek dla dzieci.

Napisała ich ponad 50. Jej książki znajdują się na Złotej Liście Fundacji „ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom”, jest ambasadorką akcji “Cała Polska Czyta Dzieciom“. Autorka zdobyła drugie i trzecie miejsce w konkursach im. Astrid Lindgren, pierwsze miejsce w konkursach: “Przecinek i Kropka” oraz “Festiwalu Literatury dla Dzieci i Młodzieży”, statuetkę Koziołka Matołka w konkursie im. Kornela Makuszyńskiego, za całokształt twórczości otrzymała Nagrodę im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz.

Autorka została uhonorowana Orderem Uśmiechu oraz Odznaką Honorową za Zasługi w Ochronie Praw Dziecka INFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI. Renata Piątkowska ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, jest mamą Kacpra i Marty. Najchętniej spędza czas pisząc książki dla dzieci lub jeżdżąc konno.

Okładka książki "Zbój" Renaty Piątkowskiej.
Okładka książki "Mruk" Renaty Piątkowskiej.
Okładka książki "Ciekawe co będzie jutro?" Renaty Piątkowskiej.
Spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską.
Spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską.

festiwal otwarte ogrody

Festiwal Otwarte Ogrody to wydarzenie zorganizowane przy wsparciu Urzędu Miasta, Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich, które odbyło się w ogrodzie Biblioteki w plenerowej „Czytelni pod Modrzewiami”.

Przez dżungle, stepy i pustynie z Antonim Ferdynandem Ossendowskim.       Autora i jego biografa przedstawiła Barbara Walicka. Znanego pisarza i jego biografa W. Michałowskiego łączyły żyłka podróżnicza i umiejętność ubarwiania własnych przygód.  Autor reportażu „Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów”  i słynnego „Lenina” popularnością przyćmiewał wielu twórców, w tym swoją żonę, utalentowaną skrzypaczkę i kompozytorkę Zofię Ossendowską. Część stricte turniejowa przysporzyła młodym szachistom wielu emocji, które można było zobaczyć podczas zaciętych potyczek szachowych, a także obserwując wzruszenie podczas ogłaszaniu werdyktu  Jury. Dla wielu uczestników były to pierwsze w życiu profesjonalne rozgrywki szachowe. Dla uczestników niezwykle ważne było to, iż odbyły się one pod auspicjami Polskiego Związku Szachowego, który sygnował dyplomy dla zwycięzców. Za stronę merytoryczną odpowiedzialni byli: Sędzia główny, trener szachowy Jarosław Kowalewski. Spiritus movens całego przedsięwzięcia był Artur Niedziński Z-ca Kierownika Referatu Planowania i Rozwoju Miasta. 

Podczas obrad Jury zgromadzeni uczestnicy turnieju, widzowie i czytelnicy Biblioteki podkowiańskiej mieli możliwość wysłuchania prezentowanych w mistrzowskiej interpretacji aktorów i lektorów Bożeny Furczyk i Marcina Popczyńskiego dwóch tekstów nawiązujących do historii Podkowy Leśnej. Biografii (autorstwa Zofii Broniek) Bogdana Skaradzińskiego - Honorowego Obywatela Podkowy Leśnej - publicysty, pisarza, niezależnego działacza społecznego, wieloletniego Redaktora miesięcznika "Więź”, więźnia politycznego, Prezesa Komitetu Pomocy Bliźniemu w kościele w Podkowie Leśnej, Odznaczonego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, nagrodzonego nagrodą kulturalną "Solidarności”, nagrodą Jerzego Łojka za książkę "Polski Rok 1919”, wyróżnionego honorowym odznaczeniem "Mecenasa Kultury” za działalność na terenie Powiatu Grodziskiego oraz opisanej przez Małgorzatę Wittels historii willi IRAMBO należącej do sławnej przedwojennej aktorki Mieczysławy Ćwiklińskiej. 

Spotkanie podczas Festiwalu Otwarte Ogrody w ogrodzie Biblioteki.
Zdjęcie przedstawia Barbarę Walicką podczas Festiwalu Otwarte Ogrody.

narodowe czytanie

Biblioteka zrealizowała kolejną edycję Narodowego Czytania, które lekturą fragmentu tekstu uświetnił Burmistrz Miasta Ogrodu Podkowy Leśnej - Artur Tusiński. Akcja promocji czytelnictwa odbyła się tradycyjnie w pierwszą sobotę września i zgromadziła wielu miłośników klasyki polskiej i przyjaciół Biblioteki podkowiańskiej. Podczas tej edycji czytano "Ballady i romanse". 

Grafika promująca Narodowe Czytanie w Bibliotece podkowiańskiej.

W 1822 r. ukazały się "Ballady i romanse", które dały początek polskiemu romantyzmowi. Z okazji 200. rocznicy tego wydarzenia rok 2022 został ustanowiony Rokiem Romantyzmu Polskiego. Z tej okazji dzieło Adama Mickiewicza było prezentowane w ramach Narodowego Czytania w całym kraju.

Czytanie zainaugurował Burmistrz Miasta, a zaraz po nim wystąpili Bożena Furczyk oraz Marcin Popczyński. Nie obyło się też bez wzruszeń, gdyż wspaniała interpretacja tekstu Wieszcza przeszła najśmielsze oczekiwania słuchaczy.

Zdjęcie przedstawia Bożenę Furczyk oraz Marcina Popczyńskiego.
Zdjęcie przedstawia Bożenę Furczyk oraz Marcin Popczyńskiego podczas Narodowego Czytania.

projekty dedykowane

Plakat promujący projekt "Mała Książka Wielki Człowiek".

mała książka - wielki człowiek

Projekt pod nazwą „Mała książka – wielki człowiek”, w którym udział bierze Biblioteka podkowiańska to jedna z największych na świecie kampanii promujących czytelnictwo od narodzin, w ramach której rocznie do polskich dzieci trafia blisko milion książek.

Wszystkie działania składają się na kompleksowy, wieloletni program, którego celem jest, by każde dziecko miało własne, pięknie wydane i mądre książki, których wspólne czytanie w gronie najbliższych przełoży się na ich rozwój i dobrostan, a także wzmacnianie więzi rodzinnych.  Kampania dofinansowana jest z budżetu państwa, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i realizowana przez Instytut Książki.

Biblioteka w ramach tego projektu współpracuje z przedszkolami (m.in. Miejskim im. Krasnala Hałabały, Niepublicznym Montessorii, Moim Przedszkolem) dla których prowadzimy cykliczne zajęcia czytelniczo-biblioterapeutyczne. 

współpracA

Współpracujemy ze szkołami podkowiańskimi, których uczniowie zdobywają szlify czytelnicze w Bibliotece podkowiańskiej, także w ramach wolontariatu.

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Warszawy w Podkowie Leśnej korzystają też na co dzień z ponad 700 egzemplarzy, głównie lektur szkolnych, przekazanych przez Bibliotekę podkowiańską do biblioteki szkolnej jako depozyt.

Wśród partnerów znajdują się też organizacje pozarządowe m.in. Towarzystwo Przyjaciół Miasta Ogrodu Podkowy Leśnej, Stowarzyszenie Związek Podkowian.

Biblioteka współpracuje także ze Środowiskowym Domem Samopomocy KSNAW - od lat prowadzone są cykliczne zajęcia biblioterapeutyczne dla podopiecznych Domu Samopocy.

Natomiast pod egidą Instytutu Książki odbywają się cotygodniowe spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, w których uczestniczą amatorzy literatury i dyskusji nt. Interesujących, wartościowych publikacji, głównie o charakterze popularnonaukowym.

Grafika przedstawiająca budynek oraz logo Biblioteki Publicznej im. Poli Gojawiczyńskiej w Podkowie Leśnej.

wolontariat

Zdjęcie przedstawia kolorowe dłonie układające się w kształt serca.

Biblioteka podkowiańska, od wielu lat korzysta z pomocy Wolontariuszy.  W 2023 r. W grupie kilkudziesięciu osób znaleźli się uczniowie ze szkół podkowiańskich, a także liczne grono osób dorosłych.